reklama

Bolí víc včelí bodnutí do šourku, nebo do nosu? Test na vlastní kůži!

Žihadlo Foto: ŽihadloFoto: Thinkstock

Mladý doktorand ze slavné Cornell University se nechal mnohokrát pobodat do mnoha citlivých míst těla. Aby zjistil, které orgány jsou nejcitlivější.

Výsledkem je mapa bolesti lidského těla – tedy pouze mužského těla. Michael Smith se totiž včelami nechal bodat i do pohlavních orgánů…

Každý den se nechal popíchat včelou medonosnou do pěti míst, do každého se v průběhu experimentu nechal bodnout rovnou třikrát.

A tohle je výsledek:

Grafika žihadlo Foto: Thinkstock

Smith si vybral 25 míst na mužském těle, která jsou podle lékařů nejcitlivější. Do každého z nich se nechal v průběhu experimentu bodnout třikrát – takže celkem dostal 75 žihadel. Současně to znamená, že během pokusu zemřelo 75 včel…

Bolestivost měřil jediným způsobem, jaký existuje: tedy individuálním odhadem toho, jak moc ho to bolelo. Nejobtížnější bylo přimět včely k tomu, aby ho bodnuly, zejména do hůře dostupných částí těla.

Za tuto studii a hlavně za obětavost, s jakou k ní přistoupil, si mladý doktorand určitě doktorát zaslouží. Takovou oběť jen tak někdo nepodstoupí… Bohužel talentovaný student se rozhodl, že ve výzkumu v tomto oboru už nebude pokračovat – tvrdí, že bolesti už má dost.

Jak vidno, nadšenci do vědy jsou ochotni nastavit vědě jakoukoli část svého těla. Výzkum na Cornel University by se dal protáhnout i dál, například kolik toxinu celkem dostal mladý doktorand do těla a co by se stalo, kdyby stejné množství dostal v jedné dávce. Nicméně jedno ví – že není alergický na včelí bodnutí.

Ale větší odvahu by prokázal, kdyby se nechal bodnout hrabalkou. Žihadlo hrabalek patří k nejsilnějším v hmyzí říši. Bolest, kterou dokáže způsobit, je obrovská. Na tzv. Schmidtově stupnici bolestivosti žihadel má hodnotu 4, což je spolu s mravencem druhu Paraponera clavata vůbec nejvyšší bolestivost.

Celou studii najdete na tomto WEBU.

 

Článek

Polistes dominula Foto:

Top 10: Nejbolestivější bodnutí hmyzu. Škála nepředstavitelných bolestí

Nechali byste se dobrovolně pokousat od jedovatých tvorů, jejichž bodnutí nebo kousnutí způsobuje vražednou bolest?

 

Temný kraj
TV PROGRAM
DNES V TVHlavní postavy Grimm III Foto:
20.15
DNES V TVDva v tom Foto:
20.15
DNES V TVModrý kód Foto:
20.15
DNES V TVJak se staví sen Foto:
21.30
DNES V TVMyšlenky zločince - 10. řada Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama