reklama

Boj o Mars: Na Rudou planetu si brousí zuby Rusové i Evropa

Rusové na Marsu Foto: Rusové na MarsuFoto: All

Budoucí války se nebudou vést o vodu, ale o planety.

Společná evropsko-ruská mise zaměřená na výzkum Marsu začne v lednu 2016, kdy nosná raketa Proton vynese do vesmíru první sondu. Ta by měla na oběžnou dráhu rudé planety dorazit o deset měsíců později. O harmonogramu projektu Evropská kosmické agentury (ESA) a ruského Roskosmosu dnes informoval ředitel Ústavu kosmických výzkumů Ruské akademie věd Lev Zeljonyj.

"Celkem bude mít tento projekt čtyři stádia. Sonda navržená ESA bude vypuštěna ruskou raketou Proton s pohonným blokem Briz-M v období mezi 7. a 27. lednem 2016. Na oběžnou dráhu Marsu dorazí v říjnu 2016. Její součástí bude řada našich i evropských přístrojů a modul, který přistane na povrchu," citovala Zeljoného agentura Interfax.

Program ExoMars původně vypracovala ESA ve spolupráci s americkým Národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA). Američané se ale kvůli finančním škrtům z programu v roce 2012 stáhli a ESA o rok později navázala spolupráci s ruskou agenturou Roskosmos.

Článek

Češi na Marsu

Češi, kteří chtějí dobýt Mars. Zavlaje tam naše vlajka?

Mars chce osídlit devět Čechů,Lucie a Veronika chtějí pomoct vědě.

Sonda za sondou...

V rámci programu ExoMars mají do vesmíru vyrazit celkem dvě sondy: na první přípravnou misi naváže v roce 2018 druhá, během níž by mělo na povrchu Marsu přistát vozítko. To má kromě jiného provést vrty a někdy po roce 2020 dopravit na Zemi vzorky půdy.

Rusko při pokusu o výzkum Marsu zaznamenalo v roce 2011 výrazný neúspěch, když jeho první meziplanetární mise po 15 letech neuspěla. Sonda Fobos-Grunt se po startu nevydala na plánovanou cestu k Marsu, ale zřítila se do Tichého oceánu. USA naopak na Marsu mají už deset let sondu Opportunity a od roku 2012 také vozítko Curiosity.

ČTK

Článek

Rover na Marsu Foto: NASA

Cesta k dobytí vesmíru: Jak najít vodu na Marsu?

Vyprahlá poušť dnešního Marsu se na první pohled může zdát jako poslední místo, kde byste hledali vodu.
První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVAfričan Foto:
20.15
DNES V TVPredátor 2 Foto:
22.20
DNES V TVPřístav Foto:
20.15
DNES V TVČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT Foto:
21.30
DNES V TVPrávem odsouzeni Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama