reklama

Americké vlajky na Měsíci jsou úplně bílé. Kdo za to může?

Bílá vlajka na Měsíci Foto: Bílá vlajka na MěsíciFoto: All

NASA se před nedávnem rozhodla zjistit, jak to vypadá s vlajkami, které Američané umístili na Měsíci.

Nebudeme vás napínat: na Měsíci dodnes stojí pět ze šesti vlajek, které tu Američané vztyčili. Má to ale jediný zádrhel: už to nejsou americké vlajky. Všechny jsou totiž úplně bílé…

Když Američané vlajky na Měsíc dávali, ani jejich tvůrci nevěřili, že by tam dlouho vydržely. Všechny vytvořila jediná firma podnikatele Dennise Lacarruby z New Jersey – jsou vyrobené z nylonu a každá z nich stála na dnešní ceny pouhých 650 korun. Nebyly konstruované na to, aby odolávaly podmínkám na Měsíci déle než symbolickou dobu.

Jenže pak dostala sonda Lunar Reconnaissance Orbiter za úkol zjistit stav vlajek. Výzkumný tým vedený inženýrem Markem Robinsonem moc nevěřil, že po vlajkách najde na Měsíci byť jen stopu. Sonda pořídila tak dokonalé a detailní fotografie, že na nich byly vidět nejen vlajky, ale dokonce i stopy staré dvacet let.

Vlajky na Měsíci dnes Foto: NASA

Bílá je dobrá

Na Zemi by vlajky vydržely mnohem déle, ale odolat podmínkám, které vládnou na Měsíci je pro pozemské materiály mnohem náročnější. A právě to je příčinou toho, proč vlajky přišly o své hvězdy a pruhy.

Na Měsíci se velmi rychle mění extrémní podmínky: vždy 14 dní stostupňového vedra a pak zase dalších 14 extrémního chladu s mrazem kolem minus 150 stupňů Celsia. Ještě mnohem ničivější je silné ultrafialové záření – Měsíc nemá atmosférické vrstvy, které by ho před paprsky z vesmíru ochránily.

Článek

Jaderná exploze ve vesmíru Foto: Planetary resources

Obrana před asteroidy podle NASA: Jaderný útok!

Ve vesmíru toho kolem Země létá mnohem víc, než jsme si ještě před pár lety mysleli...

Právě radiace spolehlivě zlikvidovala všechny barvy na vlajkách; některé se dokonce podle posledních údajů začaly už rozpadat...

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
Zrození kontinentů Foto:
08:20 09:25
96%
DNES V TVEvoluce zla Foto:
20.00
DNES V TVAmerická 70. léta Foto:
21.10
DNES V TVMoto cestou necestou Foto:
20.15
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVTOP STAR magazín Foto:
21.35
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama