reklama

Američané chtějí pěstovat v laboratořích lidské penisy

Trubice Foto: TrubiceFoto: Thinkstock

Do pěti let by se měly dát penisy vypěstované v laboratořích dát implantovat lidem. Tvrdí to vědecký tým, který je v daném oboru rozhodně nejpokročilejší.

Vědci z amerického Wake Forest Institute for Regenerative Medicine v Severní Karolíně už tuto technologii ovládli u zvířat a teď by rádi přešli na lidi. Jejich tým už dokázal v laboratořích připravit vagíny a močové trubice a dokonce už je testoval na lidských pacientech.

Nemělo by to sloužit pro potřeby komerční kosmetické chirurgie, ale především pro muže, kteří o penis přišli v důsledku zranění nebo třeba kvůli rakovině. Vědci pod vedením Dr. Anthonyho Ataly teď bude žádat americké úřady o povolení provést první implantaci penisu na člověku.

Jak se vyrábí penis?

Penisy by se měly vyrábět stejným způsobem jako jiné orgány – z buněk, které se pacientovi odeberou z orgánu. K tomu je potřeba získat vzorek ze „starého“ penisu, což znamená, že se tato metoda nedá používat u žen, které by se rády staly muži.

Anketa

Co si myslíte o vyrábění penisů v laboratoři?

Jde o nesmírně náročnou proceduru, protože lidský penis se skládá z mnoha druhů tkání – a pro výrobu nového orgánu je třeba mít vzorky ze všech. Buňky se pak množí v petriho miskách a v průběhu procesu se pak umístí kolem kolagenového základu.

Výsledkem by měl být zcela přirozený a stoprocentně kvalitní orgán schopný všech funkcí, které má penis dospělého muže. A především, protože bude pocházet prakticky jen z buněk daného člověka, by měl být bez potíží přijímán imunitním systémem. Tedy tohle jsou zatím přání vědců; ve skutečnosti zatím nevědí, jak dobře se to ujme u lidí; zda bude penis schopný erekce, a dokonce případného plození dětí, je otázkou…

Ale pokusy na králících, které už tento tým provedl, zatím vypadají více než nadějně. Britský deník Guardian před nedávnem informoval o tom, že se Američanům povedlo transplantovat penisy 12 králíkům. Když pak byli pokusní králíci umístěni do klece se samicí, pokusili se všichni o spáření. Osm z nich ejakulovalo. A čtyři zplodili potomky! Samozřejmě ve velikosti lidského a králičího penisu je značný rozdíl, takže to zase tolik neznamená.

Dr. Atala však už laboratorně šest lidských penisů předpřipravil a dokonce na nich provedl zátěžové testy. Zatím nejsou vhodné pro transplantaci, ale prý se usilovně pracuje na tom, aby do pěti let mohly vstoupit na trh…

O PENISU SE VÍC DOČTETE V TĚCHTO ČLÁNCÍCH:

Článek

Škvor - ušák

Evoluční biologové jsou posedlí penisy, z nepochopitelných důvodů

Nová studie upozornila, že evoluční biologové věnují nadprůměrnou pozornost studiu penisů. Proč?

A také:

Článek

Neotrogla, páření

Samice s penisem, samec s vagínou – podivný druh objevený přírodovědci

Jeskyně exotické Brazílie ukrývají podivná tajemství. Kdo by řekl, že samice hmyzu tam disponují penisem a samci útvarem, jenž svou funkcí připomíná vagínu?

A dokonce i:

Článek

Islandské muzeum penisů Foto: http://www.phallus.is/

Muzeum penisů na Islandu: nejpodivnější výstava světa

Island je pozoruhodně krásná země, která až magneticky přitahuje turisty z celého světa – především díky kráse své přírody. Má však i jedno z nejpodivnějších muzeí vůbec…

 

Temný kraj
TV PROGRAM
DNES V TVHlavní postavy Grimm III Foto:
20.15
DNES V TVBeowulf a Grendel Foto:
22.25
DNES V TVJak se staví sen Foto:
21.30
DNES V TVZdeněk se kření Foto:
22.45
DNES V TVMyšlenky zločince - 10. řada Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama