reklama

Čína vystřelila do vesmíru satelit plný ropy – co s ním má za lubem?

Barely ropy Foto: Barely ropyFoto: Thinkstock

Mise, která dá lidstvu čas zbavit se své smrtící závislosti?

Ve středu 6. dubna poslala Čína do vesmíru satelit SJ-10. Na tom by nebylo zase nic tak extrémně zajímavého, Čína je v posledních letech v kosmickém výzkumu víc než aktivní. Opravdu zajímavé je, čím je družice naložená.

Její náklad tvoří šest titanových válců naplněných ropou – ropou stlačenou na pětisetnásobek standardního atmosférického tlaku. Ve vesmíru pochopitelně ropa neslouží jako pohonná hmota, tak co by tam s ní mohli dělat?

Čína má žízeň po ropě. Je nenasytná – stoupá zde počet automobilů, roste zde spotřeba stále víc a víc. A tak zkoumá, kde by ještě mohla ropu najít: a tato družice je jednou z cest, jak by toho mohla Čína dosáhnout.

Čínští vědci budou v rámci tohoto experimentu sledovat, jak se složitá směs organických molekul, jíž říkáme ropa, chová v prostředí nulové gravitace, pod různým tlakem a v různých teplotách. Vzhledem k tomu, jak je na ropě kriticky a absurdně moc závislá celá naše civilizace, jde možná o jeden z nejdůležitějších pokusů v posledních letech.

Článek

Evropská móda budoucnosti? Foto:

Evropa se do konce století stane jen historickou památkou, tvrdí český spisovatel

Jako z filmu Minority Report nebo seriálu Lovci zločinců vypadá zpráva z Japonska…

V hlubinách pod světem (jak by místa, kde se nachází ropa, asi nazval J. R. R. Tolkien) se tato látka chová zřejmě velmi podivných způsobem, jenž odporuje tomu, co víme o fyzice. Kombinace extrémního tlaku a horka způsobuje, že těžší látky stoupají během geologických věků nahoru, zatímco ty lehčí klesají dolů. A právě čínský vesmírný pokus, na němž se podílí i Evropská vesmírná agentura, má zjistit, jak přesně tyto procesy vypadají…

Vědci si slibují, že díky tomu nalezneme lépe zásoby ropy a také budeme přesněji vědět, kolik ropy na Zemi (a kde) ještě zbývá.

Článek

Geneticky modifikovaná ryba/jablko Foto:

Evropa odmítla geneticky modifikované potraviny. Česko jde jako obvykle proti proudu...

Devatenáct z 28 členských států EU se rozhodlo, že na svém území nechtějí pěstovat žádné geneticky modifikované plodiny.
První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
Stín kondora Foto:
03:10 04:05
44%
DNES V TVEichmann show Foto:
20.00
DNES V TVPatnáctidílný detektivní seriál V.I.P. vraždy sledujte každou neděli ve 20.15 na Primě  Foto:
20.15
DNES V TVV novém studiu Top Star Magazínu se představila i moderátorka Eva Perkausová. Foto:
21.35

reklama

\n