reklama

Český biolog se chystá potvrdit existenci neznámého krokodýla!

Český biolog se chystá potvrdit existenci neznámého krokodýla Foto: Český biolog se chystá potvrdit existenci neznámého krokodýlaFoto: NF Neuron

Expedice Neuron navazuje na slavnou éru výprav českých vědců a jejím cílem je podpořit realizaci výzkumné expedice, která bude mít významný přínos pro současné poznání. NF Neuron letos podpoří částkou 2 x 250 tisíc korun dokonce dvě výpravy, a v příštím roce již může být ještě víc – mecenáš projektu Václav Dejčmar se totiž rozhodl částku navýšit na 1 000 000 korun.

Za tajemným krokodýlem do Konga

Odborná porota letos vybrala výpravu přírodovědce Václava Gvoždíka, který se vydá do neprobádaného Konga, aby zde potvrdil existenci neznámého druhu pralesního krokodýla. Expedice, která bude zahájena v lednu 2017, by měla přinést důkazy o existenci nového, dosud přehlíženého druhu afrického pralesního krokodýla, zjistit jeho rozšíření, sesbírat tkáňové vzorky pro následné genetické analýzy, ale také zmonitorovat rozsah obchodu s masem krokodýlů, tzv. bushmeat.

 

Potenciál užití ayahuascy v léčbě depresivních poruch

Mecenáš Václav Dejčmar se pak letos rozhodl udělit tzv. divokou kartu, a podpořit ještě jednu expedici vedenou doktorem Tomášem Páleníčkem z Národního ústavu duševního zdraví, který se se svým týmem vydá do Amazonie, aby hledal odpověď na otázku, zda-li je užití psychedelika ayahuascy vhodné pro další výzkum v léčbě deprese. Poznatky této výpravy tak mohou významně přispět ke snížení utrpení depresivních pacientů.

Milion pro české vědce a jejich expedice

V příštím roce pak Václav Dejčmar podpoří expediční projekty částkou milion korun. Odborná porota tedy může vybrat více expedičních projektů – šanci na úspěch mají jak menší výpravy, tak odvážnější expedice, jejichž realizace je finančně náročnější.

První pražské slůně živě ze ZOO Praha

reklama