reklama

Češi patří mezi národy, které se nejvíc zajímají o okolní svět

Muž u televize Foto: Muž u televizeFoto: Thinkstock

Češi si osvojují nová média, ale nejdůležitější je pořád televize...

Češi si už spolehlivě osvojili síťová a mobilní média, avšak role tradičních médií ve společnosti se mění jen pomalu. V domácnostech má pořád nejdůležitější místo televize, a to i mezi mladými lidmi. Nasvědčují tomu výsledky ojedinělého výzkumu používání médií, který provedli odborníci z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Výsledky výzkumu dnes škola poskytla novinářům.

"Televizní vysílání je pro většinu lidí stále dominantním zdrojem zpravodajství, a to ve všech věkových skupinách," uvedl vedoucí výzkumu Jakub Macek. Televizor vlastní nebo ho používá 92 procent lidí, značná část lidí dokonce žije v domácnosti se dvěma a více televizory.

Ve věkové skupině mezi 18 a 30 lety televizi nemá a nesleduje 14 procent respondentů, což je dvakrát více, než v ostatních věkových kategoriích. Ovšem podle výzkumníků je to dáno tím, že mladí se často stěhují a bydlí v podnájmech. "Jakmile si ale vytvoří svoji domácnost, pořizují si většinou svůj přijímač také," uvedl Macek.

Televize jede!

Devět z deseti Čechů sleduje zpravodajství alespoň jednou za měsíc, dvě třetiny lidí se zajímají o zprávy každý den. Druhým klíčovým kanálem pro sledování zpravodajství je po televizi internet, kde zprávy vyhledává téměř polovina lidí. Jen tři z deseti konzumentů zpravodajství čtou tištěné noviny.

Právě sledování zpráv je předpokladem účasti na veřejném dění. Ačkoliv česká společnost bývá v tomto ohledu terčem kritiky za pasivitu a nezájem, výzkumníci negativní pohled vyvracejí. "Škarohlídství si úplně nezasloužíme - dvě třetiny populace sledují zprávy každý den a jen zanedbatelná část zprávy nesleduje vůbec," zdůraznil Macek.

Výzkumníci se dotazovali reprezentativního vzorku 2000 Čechů. Jedna část tříletého výzkumu se týká užívání médií, druhá část participace na politickém dění. Vyplývá z ní například to, že vliv online sociálních sítí na participaci v politice a veřejném dění není zdaleka tak velký, jak by se mohlo zdát.

ČTK

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
Choose your Wave Foto:
20:00 21:10
77%
DNES V TVChoose your Wave Foto:
20.00
DNES V TVZa hranice všednosti Foto:
21.10
DNES V TVG. I. Joe 2: Odveta Foto:
20.00
DNES V TVSatan přichází Foto:
22.35
DNES V TVTrans Foto:
22.45
DNES V TVDosavadní život Petra Kraje nečekaně nabere úplně jiný směr, když přijde na spojitost mezi svými rozdělanými případy v Praze a vraždami žen na venkově, které nápadně připomínají tajemnou pověst. Foto:
20.15
DNES V TVOčima Josefa Klímy Foto:
21.35

reklama

\n