reklama

Budoucnost České republiky: bude suchá, drahá a příliš nepředvídatelná

Reklamy na bazény a koupání budou v budoucnu značně nevěrohodné... Foto: Reklamy na bazény a koupání budou v budoucnu značně nevěrohodné...Foto: All

Jak je na tom Česká republika s vodou? Budoucnost je suchá a drahá...

Česko vstupuje do nového klimatického období, v němž bude čím dál větší roli hrát minimální spotřeba energie, úspory ve vodohospodářství a nové způsoby hospodaření s vodou ve městech a krajině. Země, které to nezvládnou, se budou propadat do chaosu, řekl dnes geolog a klimatolog Václav Cílek z Geologického ústavu Akademie věd ČR na konferenci Zelené bydlení. Česká republika bude podle něj více ohrožena nejen vlnami veder, ale i přívalovými srážkami, stále s nimi ale nepočítá a neumí ani dešťovou vodu dostatečně využít.

"Naše klima se více posouvá do klimatu středozemní oblasti. Tam vidíme tu nutnost mít sběr vody, plnění cisteren, malých vodních nádržích. Musíme počítat s tím, že ne na celém území a ne každým rokem, ale že přeci jen přívalové deště přicházejí častěji," řekl Cílek.

Do budoucnosti se podle něj navrhují tři strategie, jak hospodařit s vodou. První z nich je využití vodních nádrží a rybníků. Třeba třeboňská soustava rybníků zachytila během povodní 2002 víc vody než například Vltavská kaskáda, uvedl klimatolog. Vodní nádrž podle něj pomůže k tomu, aby minimální průtoky vody fungovaly a řeka nevyschla, u rybníků pak několik desítek metrů do okolí.

Článek

Za další opatření považuje Cílek zvýšení retence vody v krajině, aby byla schopna jí zachytit co nejvíce. Třetí opatření se pak dotýká měst a v nich velice důsledného sběru vody. Jednou z možností je i využívání takzvané šedé vody, splaškové odpadní vody bez fekálií a moče.

Počasí bude extrémnější než v minulosti. Podle klimatologa budou sice zimy v Česku teplejší, ale lidé se musejí připravit na několikadenní holomrazy. Po teplém podzimu mohou přijít náhlé velké přívaly sněhu. Už nyní vzhledem ke klimatickým změnám prší častěji na podzim a zimní období se posouvá do jara. To pak začíná zprudka. V létě má být více tropických dnů a vln veder.

ČTK

Článek

Nezaprší a nezaprší Foto:

V Česku panuje katastrofální sucho. Kdy začne pršet?

Bez přehrad by v této chvíli Praha neměla co pít.
První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVHellboy 2: Zlatá armáda Foto:
20.00
DNES V TVŽiví mrtví Foto:
22.40
DNES V TVTristan a Isolda Foto:
20.15
DNES V TVDnes zemřeš Foto:
22.50
DNES V TVMordparta Foto:
20.15
DNES V TVOčima Josefa Klímy Foto:
21.30
DNES V TVCizinka Foto:
22.20

reklama