reklama

Budeme už konečně létat bez letadel? Vypadá to, že ano!

Flyboard Air (1) Foto: Flyboard Air (1)Foto: All

Možná si vzpomenete, že před pár lety jistý Franky Zapata udivil svět svým létajícím aparátem tryskajícím proudy vody. Flyboard se tehdy stal hitem. Teď je tu ale něco ještě šílenějšího.

Franky Zapata kdysi závodil na vodních skútrech, pak si založil firmu Zapata Racing a začal je i vyrábět, ale to mu bylo málo. V roce 2011 poprvé ohromil svým vodním tryskáčem Flyboard, se kterým se člověk může vznášet nad vodní hladinou jako nějaký superman. Ale aby vodní Flyboard mohl fungovat, potřebuje vodu, a tak se může vznášet jen nad vodními plochami. Pro mnohé to může být nepříjemné omezení.

Franky ale nelenil a teď přišel s opravdu sci-fi novinkou, která se jmenuje příznačně Flyboard Air. Létá podobně jako původní vodní Flyboard, ale nevznáší se pomocí vodních trysek, takže se s ním můžete vydat i nad pevnou zem. V Zapata Racing prý na tomhle osobním tryskáči pracovali poslední čtyři roky a teď došlo na ostré testy. Hned ten první můžete vidět na videu.

Jde zatím jen o prototyp, ale už teď je jasné, že se z něj nemusí stát jen povyražení pro turisty v pobřežních letoviscích, podobně jako tomu je s původním vodním Flyboardem. Flyboard Air prý dokáže vystoupat až do 3 km, vyvine rychlost 150 km/h a vydrží létat 10 minut. To je dobrý základ pro to, aby zaujal hlavně vojáky, ale také záchranáře, policii a další.

 

Tvůrce zatím nezveřejnil žádné detaily o pohonném systému, je ale evidentní, že funguje víc než dobře. Je to začátek toho, že budeme do práce létat místo chodit, že nás policie už nebude nahánět v policejních autech a vojenské invaze se budou odehrávat výhradně ze vzduchu? Uvidíme, možná že už je taková budoucnost za dveřmi. Výrobce prý totiž chce Flyboard Air nabízet už příští rok.

 

 DP

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVAutosalon Foto:
20.15
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVdavinci 1. díl - Obrázek 3 Foto:
21.35

reklama