reklama

Biopaliva jsou pohroma, způsobují změny klimatu, tvrdí prestižní vědecký časopis

Biopaliva - záchrana nebo zhouba klimatu? Foto: Biopaliva - záchrana nebo zhouba klimatu?Foto: thinkstock.com

Nová studie vědců z University of Michigan ukazuje, že biopaliva neplní svou základní funkci.

Jednou z hlavních výhod biopaliv proti palivům konvenčním je fakt, že jejich užívání by mělo snižovat vypouštění CO2 do atmosféry. Respektive: jejich spalování je kompenzováno tím, že ještě v podobě rostliny spoustu CO2 vážou – jsou součástí přirozeného cyklu, což spalování fosilních paliv není. Tak na tohle všechno zapomeňte – je to zcela jinak...

Studii profesora Johna DeCicca si asi ekologové za rámeček nedají. Podle ní kompenzují biopaliva pouhých 37 procent CO2. Výsledky práce byly zveřejněny 25. srpna v časopise Climatic Change.

Autoři práce se domnívají, že stoupající produkce biopaliv vede k zvyšování uhlíkové stopy – a nikoliv naopak, jak to tvrdí jejich zastánci. „Když se podíváte opravdu pořádně na to, co se děje v půdě, zjistíte, že ze vzduchu se pomocí biopaliv neodstraňuje dostatek uhlíku, aby vyrovnal to, co se z nich pak dostane výfuky do vzduchu,“ popsal problém profesor DeCicca.

K čemu jsou biopaliva?

Spotřeba biopaliv v současné době rychle roste, zejména ve vyspělých zemích. Obří růst tohoto segmentu energetiky je nejlépe vidět na Spojených státech. Tam stouplo jejich množství ze 4,2 miliard galonů v roce 2005 na 14,6 miliard galonů roku 2013. Bohužel většina takto získávaných pohonných hmot pochází z tzv. 1. generace: z polysacharidů a olejnin, což jsou rostliny, které mohou konkurovat a také konkurují výrobě potravin...

 „Myslíme si, že politici by měli znovu zvážit, zda je vhodné biopaliva podporovat. Toto téma se debatuje již řadu let, co je nového, to jsou tvrdá data, rovnou z amerických polí. Ta potvrzují naše nejhorší obavy z toho, jak moc biopaliva poškozují naši planetu,“ uvádějí autoři. Podobná diskuze se vede i na naší scéně a žluté lány řepky ukazují, že otázka (ne)užitečnosti biopaliv má i u nás své místo.

Text: MK

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVĎábel nosí Pradu Foto:
20.15
DNES V TVBreakheartský průsmyk Foto:
22.30
DNES V TVMáme rádi Česko Foto:
20.15
DNES V TVDnes zemřeš Foto:
22.00
DNES V TVDny a noci s nepřítelem Foto:
20.15
DNES V TVCizinka Foto:
22.15

reklama