reklama

Biologové poprvé vypěstovali v laboratoři důležitý lidský orgán!

Orgán z laboratoře Foto: Orgán z laboratořeFoto: All

Věda jde kupředu mílovými kroky – z laboratoří k nám míří čím dál víc fascinujících objevů.

V listopadu 2015 se vědcům podařilo poprvé v dějinách laboratorně vyrobit tkáň hlasivek! Použili k tomu buňky z lidské tkáně hlasivek – a úspěšně. Když biologové nové hlasivky testovali v laboratoři, ukázalo se, že vibrovaly a dokonce i zvuky, které z nich přitom vycházely, zněly podobně jako lidské. Zatím je sice brzy, ale jednou by z tohoto objevu mohly vzniknout hlasivky vhodné pro transplantaci. A podle autorů objevu by to nemuselo být ani moc daleko v budoucnosti…

„Je to vzrušující objev, protože lidé s problémy hlasivek mají v současné době velmi málo způsobů, jak svůj stav zlepšit,“ popsala Jennifer Longová, lékařka z University of California.

Jak fungují hlasivky?

Hlasivka je zúžená oblast hrtanu umožňující vznik hlasu. Samotné hlasivky pak tvoří párový hlasivkový sval, hlasivkový vaz a slizniční hlasivková řasa, napjaté mezi konvicovitou a štítnou chrupavkou. Vzduch, který při výdechu prochází hlasivkovou štěrbinou, může rozechvívat napjaté hlasivkové řasy, čímž vzniká hlas.

Hlasivkové řasy jsou velice pružné – samotný hlasivkový výběžek je tvořen elastickou chrupavkou, hlasivkový vaz, což je vlastně zesílená fibroelastická membrána hrtanu, je také z elastických vláken. Hlasivkový vaz slouží jako opora měkčím hlasivkovým řasám, které jsou tvořeny záhyby sliznice. Přirozené napětí vazů pak může být ovlivňováno vůlí – ke každému hlasivkovému vazu přiléhá příčně pruhovaný hlasivkový sval.

Mezi vazy se nachází hlasivková štěrbina (lat. rima glottidis), která má při dýchání tvar protáhlého, rovnoramenného trojúhelníku, při fonaci však napětí svalů způsobí, že se k sobě hlasivkové řasy po celé délce přiblíží. (wiki)

Kde je problém?

Hlasivky tvoří zvuky pomocí vibrací – jde o 100–200 kmitů za sekundu (třeba sopranistky ale umí i 1000 kmitů). Jenže mnoho lidí nedokáže přes 100 kmitů za sekundu překonat – jen ve Spojených státech jich je asi 20 milionů!

Dalším krokem výzkumu je pokus o transplantaci těchto laboratorně vzniklých hlasivek do živého organismu; nejprve do zvířat a za několik let snad i do člověka. Kdy by první nemocní mohli dostat zbrusu nové hlasivky? Podle těch nejoptimističtějších odhadů se jedná o přibližně 7–8 let…

Článek

Transplantace dělohy Foto:

Co všechno se bude v budoucnosti transplantovat? Překonali jsme další hranici!

Švédové přivedli na svět první dítě z transplantované dělohy
První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVHellboy 2: Zlatá armáda Foto:
20.00
DNES V TVŽiví mrtví Foto:
22.40
DNES V TVTristan a Isolda Foto:
20.15
DNES V TVDnes zemřeš Foto:
22.50
DNES V TVMordparta Foto:
20.15
DNES V TVOčima Josefa Klímy Foto:
21.30
DNES V TVCizinka Foto:
22.20

reklama