reklama

Altruisti mají častější sex, potvrdila studie

 Co je na ženě nejvíc sexy? Foto: Co je na ženě nejvíc sexy?Foto: profimedia.cz

Většina lidí si myslí, že pro ženy je na mužích nejatraktivnější jejich krása, majetek nebo smysl pro humor. Omyl...

Nová studie zveřejněná v prestižním British Journal of Psychology popsala, jaké vlastnosti jsou podle rozsáhlého výzkumu pro ženy u mužů ty nejatraktivnější, pokud hledají vztah. Ukázalo se, že tou nejpreferovanější vlastností je nečekaně altruismus. Altruističtí muži mají podle studie také více sexu než ti, kteří myslí spíše sami na sebe.

Co je altruismus?

Altruismus (z lat. alter, druhý, 3. pád altrui, druhému) je moderní označení pro postoje a jednání, která sledují prospěch druhého člověka (altruistické jednání, dobročinnost, nesobeckost, nezištnost). Protikladem altruismu je egoismus,“ říká slovníkové heslo. Jak právě taková vlastnost může tolik zvyšovat zájem o muže? Není to tak složité, příčin je více.

Článek

Dobré jídlo může být stejně vzrušující, jako sex. Možná i víc! Foto:

Jídlo nebo sex: Co je pro ženy důležitější?

Jídlo a sex k sobě mají velmi blízko. Otázka je, co milujeme víc…

Tak za prvé – ohled na prospěch druhého patří ke společenské povaze člověka a lidské socialitě. Schopnost spolupráce a solidarity je základem jeho evolučního úspěchu. A to platí odpradávna a bude to zřejmě platit vždy. Ženy tedy tím, že vyhledávají partnery altruistické, podvědomě hledají ideální zajištění pro případné společné potomky. Altruismus je úspěšná evoluční strategie, tedy se vyplatí mít děti s člověkem, který se altrusiticky chová.

Jak probíhal výzkum?

Vědci se ptali nezadaných kanadských dospělých, kolik dobrých skutků dělají – mysleli tím nejen běžné mezilidské chování, ale také charitu a další pomoc bližním. Pak tyto údaje porovnávali s tím, kolik sexuálních partnerů tito lidé měli v posledních 30 dnech. Výsledky jednoznačně prokázaly, že muži s více partnerkami o sobě také více mluvili jako o altruistech.

V druhé části experimentu se vědci ptali studentů vysokých škol, jestli by peníze, které za tento dotazník dostanou, byli ochotní darovat na charitu. Opět se potvrdilo, že ti ochotnější měli více sexuálních partnerek i větší frekvenci sexuálních styků.

S podobnými výsledky přišli i autoři podobné práce zveřejněné v odborném žurnálu Evolutionary Psychology. Podle ní ženy volí altruistické muže především v momentu, kdy již (byť jen podvědomě) začínají uvažovat o dětech. Je to přirozené – altruisté jsou ochotnější dělit se o výhody se svým okolím, tedy například se svými potomky...

Text: MK

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
Poslední ráj orangutanů Foto:
02:40 03:30
34%
DNES V TVEvoluce zla Foto:
20.00
DNES V TVAmerická 70. léta Foto:
21.10
DNES V TVMoto cestou necestou Foto:
20.15
DNES V TVPeriskop nahoru a dolů Foto:
20.15
DNES V TVZátah: Vykoupení Foto:
22.15
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVTOP STAR magazín Foto:
21.35

reklama