10. července 2020 06:00

10 faktů, které jste netušili o ruském vesmírném středisku Bajkonur

Před 65 lety bylo založeno sovětské a dnes ruské ruské vesmírné středisko – kosmodrom Bajkonur. Co o něm víte a nevíte?

Ruský kosmodrom Bajkonur byl oficiálně založen před 65 lety, 2. června 1955. Jde o jedno z několika málo míst na Zemi, odkud startují lidé do vesmíru. Tady je deset největších zajímavostí, které o něm nejspíš netušíte.

Bajkonur: výběr místa

Místo pro zřízení raketové základny, pozdějšího kosmodromu Bajkonur, bylo vybráno z řady lokalit v roce 1954 jako náhrada za územně nedostačující komplex Kapustin Jar. Polohu kosmodromu sovětské úřady ze strategických důvodů dlouho utajovaly a zveřejněna byla až po letu kosmické lodi Vostok-1 s Jurijem Gagarinem v roce 1961. Název Bajkonur je odvozen od hornického města vzdáleného asi 300 kilometrů od kosmodromu. Základně se později začalo říkat také podle blízké vesnice Ťuratam.

Pouštní klima

Hlavními důvody výběru pro pouštní místo v jižním Kazachstánu byly dostatečná vzdálenost od větších měst, střelecký sektor v délce 6500 kilometrů nad územím Sovětského svazu a značný počet bezoblačných dní v roce. Navíc mělo toto místo existující železniční i silniční spojení. Nevýhodou je dodnes drsné klima s horkými, suchými léty a mrazivými zimami.

Bajkonur: rozloha kraje Vysočina

Rozhodnutí o vybudování Bajkonuru padlo v únoru 1955, výstavba probíhala od roku 1955 do dubna 1957. Nyní se jedná o rozsáhlý komplex odpalovacích ramp pro pilotované lety s lidskou posádkou, kosmické sondy, komunikační družice a družice typu kosmos; vše na rozloze asi 6717 kilometrů čtverečních, což odpovídá zhruba velikosti kraje Vysočina. Nyní je v provozu 12 odpalovacích ramp a nachází se zde přes 400 kilometrů železničních tratí a více než 1200 kilometrů silnic.

První pilotovaný let Jurije Gagarina

V říjnu 1957 byla z Bajkonuru vypuštěna první umělá družice Země Sputnik-1 a v dubnu 1961 se odtud vydal Jurij Gagarin na první pilotovaný let do vesmíru. V dubnu 2001 z Bajkonuru odstartovala ruská loď Sojuz TM-32 s prvním "vesmírným turistou", americkým multimilionářem Dennisem Titem na palubě. Nyní létají z Bajkonuru například posádky k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

Tragédie na Bajkonuru

Nejtragičtější kapitolou v historii Bajkonuru byla exploze vojenské mezikontinentální rakety R-16 (SS-7) v říjnu 1960, která si vyžádala podle mnohých odhadů až 200 lidských životů.

Město Bajkonur, dříve Leninsk

K zajištění kosmodromu slouží asi 30 km vzdálené nově vybudované město Bajkonur (dříve Leninsk). V době rozkvětu Bajkonuru zde žilo asi 100 000 lidí, po roce 1991 tisíce ruských vědců odešly do Ruska a část bytů obsadili Kazaši z chudých komunit ve stepi. Město má nyní asi 70 000 obyvatel.

Kdo zajišťuje provoz?

Provoz Bajkonuru má na starost ruská vesmírná agentura Roskosmos.

Proč je Bajkonur v ruských rukou?

V lednu 2004 se kazašský prezident Nursultan Nazarbajev a jeho ruský protějšek Vladimir Putin dohodli na tom, že Bajkonur zůstane v ruských rukou až do roku 2050. Rusko nyní platí Kazachstánu za pronájem 115 milionů dolarů ročně.

Nový kosmodrom

Ruskou závislost na Bajkonuru by měl snížit nově budovaný kosmodrom Vostočnyj, který vyrůstá v Amurské oblasti na východě země nedaleko hranic s Čínou. Moskva na nový kosmodrom dosud vynaložila 100 miliard rublů (zhruba 47 miliard korun). Kosmodrom měl být dokončen do roku 2018, ale stavbu provází nedostatek financí a další problémy. V listopadu 2017 odsud startovala raketa Sojuz s velkou ruskou hydrometeorologickou družici Meteor-M a 18 menšími satelity z různých zemí. Raketu se ale nepovedlo vynést na správnou oběžnou dráhu a všechny družice shořely v atmosféře. Důvod blamáže byl více než kuriozní - raketa měla původně startovat z Bajkonuru, po přesunu na kosmodrom Vostočnyj ji ale technici zapomněli přeprogramovat...

Odkud létaly české družice?

Československé a české družice Magion a Mimosa nebyly do vesmíru odeslány z Bajkonuru, ale z kosmodromu Pleseck. Tento kosmodrom, který slouží k vojenským, vědeckým i komerčním letům, leží přibližně 200 km jižně od severoruského přístavu Archangelsk. Byl vybudován v polovině 60. let pro starty družic a je nejfrekventovanějším ruským kosmodromem.

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom